IP-telefoni og støj

Nye regler og mindre støjbeskyttelse med IP-telefoni gør det særligt vigtigt at beskytte medarbejderne mod støj. Arbejdsmiljørådet har identificeret støj som 1 ud af 4 problemer, der kræver en særlig indsats. Samtidig er der kommet nye, skærpede EU-regler på området.

”Taler vi kontorarbejde, er det nok mest receptionister, telefonsupportere, call-centre og den slags, der kan være udsat for stærkt generende støj. Men også andre kan opleve generende støj, som kan have en stor indvirkning på det psykiske arbejdsmiljø”, siger civilingeniør Jan Gybel Jensen fra Arbejdstilsynet.

Han fortsætter: ”Vores erklærede mål er at sænke antallet af personer udsat for høreskadende støj med 15% og antallet af personer udsat for generende støj med 10% ved udgangen af 2010. Det betyder, at vi blandt andet går ind og ser på kontorarbejdet og på, om de nye regler for støj på arbejdspladsen bliver overholdt der.”

To typer støj på kontoret
Med IP-telefoni er det afgørende at vælge et headset, der stopper pludselige høje eller generende lyde, før de overskrider faregrænsen. Der er to potentielle støj-farer på kontoret:

Akustisk chok
Pludselige høje lyde som overskrider 137 dB betegnes som akustisk chok, og er skadelige for din hørelse.

♦ Gennemsnitsstøjen
Selv et headset, som automatisk lukker af for pludselige høje lyde, beskytter ikke mod hyl fra faxmaskiner og lignende. Her kræves en ekstra lydbeskyttelse som dæmper den daglige gennemsnitsstøj. Den kommer dels fra det arbejdsmiljø, du sidder i og dels fra dine telefonsamtaler. Telefonsystemet har ikke en anordning, som automatisk sikrer, at lydstyrken holdes under et fastsat niveau. Det er derfor vigtigt, at beskytte sig mod den gennemsnitlige daglige støj for at få et optimalt arbejdsmiljø i hverdagen.

 

Støjbeskyttelse

IP-telefoni har potentielle farer, man skal forholde sig til. Traditionelle telefonsystemer har 3 beskyttende værn mod støj: telefonsystemet, telefonen og headsettet. IP-telefoni med fastnettelefon har kun 2 støjbarrierer: telefonen og headsettet. Og så er der den rene computerbaserede IP-løsning, hvor headsettet ofte er eneste beskyttelse.

Med computerbaseret IP-telefoni kan headsettet derfor være den eneste beskyttelse mod akustisk chok. Så det er vigtigt at vælge et headset med indbygget støjbeskyttelse.

GN's Jabra headset beskytter
GN er eneste headsetleverandør, der tilbyder maksimal støjbeskyttelse og fuld overholdelse af de nye regler for støj på arbejdspladsen. Alle Jabra headset beskytter mod pludselige høje lyde over 118 dB. Dertil beskytter Jabra GN 9350 og Jabra GN 8210 via IntelliTone- og DSP-teknologi mod den daglige gennemsnitsstøj i løbet af en arbejdsdag.

 

 

 

Vil du have målt støjen?
 
Vil du have målt støjen på din arbejdsplads? Så kontakt Customer Care og book et møde med en af vores konsulenter på tlf 4575 9999.

Book en konsulent her
 
 
Jabra GN9350e
Trådløst headset til både fastnet-
og IP-telefoni. Med lydbeskyttelse
og støjdæmpende mikrofon.

Læs mere om Jabra GN9350e
 
 
 
Jabra GN8210
Digital forstærker til headset
med ledning. Kan f.eks
bruges med Jabra GN2100
 
 
 
Jabra GN1220 + Jabra GN2100
Ledning mellem headset og telefon som indbygget lydbeskyttelse.
Kan også bruges med Jabra
GN9120 serien
Læs mere om Jabra GN2100